Neden Böyle Ayrımlaştık Ve Ötekileştik
Osman Öztekin

Neden Böyle Ayrımlaştık Ve Ötekileştik

Bu içerik 700 kez okundu.

 

Üç silahşorların her zaman söyledikleri bir söylem vardı. ‘’Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’’ . Bu söylem şuan ihtiyacımız olan tek şey.

Çok fazla katman ve renklerin olduğu, farklı inanışların ve kültürlerin bir arada var oluşlarını sergilediği,  güzel ülkem. Yalnız kalan ben- biz diyebileceği bir kategori kurup, bunun dışındakileri öteki diye tanımlıyor, işte tamda bu noktada hastalık başlıyor. Mesleki, ahlaki, etnik, dini, ailevi aklınıza gelebilecek herhangi bir sebepten ötürü kendisinden olmayanı ötekileştirmeye ve yok saymaya başlayan ve salgın gibi günden güne çoğalmaya, yayılmaya dur durak bilmeden devam ediyor. Güzellikleri, sevinçleri acıları bir araya gelerek paylaştığımız o güzelim zamanlara, ne oldu. Senden benden sizden onlardan… Hani hepimiz insandık hani Âdem’den beri kardeştik ne oldu bize. Birbirimize ait olan acılarımıza, sevinçlerimize, birbirimize sırt çeviriyor olduk. Birbirimizin yarasına merhem olacağımıza, yaraya tuz olduk. İnsanlığımız ölüyor ama durup bakan yok, bakan da benden mi değimli mi ona bakıp gidiyor. Birbirimizi ayrıştırıyoruz ve ötekileştiriyoruz siyasi düşünde, sağcı solcu, ırkçı, inanççı, zengin fakir, koltuklu koltuksuz, yandaş Candaş şeklinden aramıza kendimizce mesafeler ve sınıflar koyduk.

Ayrışıyoruz, birbirimizden uzaklaşıyoruz, gün geçtikçe daha fazlalaşıyoruz. Aile içine girecek kadar ayrıştık ötekileştik. Namaz kılan kılmayana hakaret etti, hiçbir dini vazifeyi yerine getirmeyen ama oruç zamanı oruçlu olduğunu söyleyip tutmayanı döven, iktidar yalakalığı yapan sözüm ona aydın insanlar kendi çıkarlar için muhalif yazarları ötekileştiren hakaretler yağdıran, din içinde cemaatler çıkarıp kendi cemaatinde olmayanı dışladılar. Din pazarları kurup mezheplerle insanları ayrıştırdılar. Yaratılanı yaradan ötürü sevmediler.

Dalgalı siyasi çekişmeler sonucu nefret söylemleri artı ve artmaya devam ediyor. Siyasi gelişmelerden dolayı kısmi kesim kaygılı. Yarın nasıl bir politik gelişmeyle uyanacağımızı bilmiyoruz. Muhafazakârların sol, sosyalist ve komünist düşünceye sahip olanlara karşı artan nefret söylemleri bazen dozunu artırıyor. Bu ideolojik düşünceye sahip olanlar sistemin bireyi olarak görünmemektedir. Oylarımızla bizi temsil eden vekillerimiz bizi temsil ediyorsa vay halimize. Mecliste yaşanan hararetli tekmeli tokatlı aksiyon sahnelerini aratmayan vekillerimiz var. İktidar sandalye sayısı çokluğundan dolayı elinde bulunan güç kudretiyle muhalefeti her türlü sindirmeye uğratıyor.

Eleştiriye kapalı bir iktidara sahibiz, iktidar ve yandaşları kendisinden olmayanları her türlü zulmü hakareti reva görüyor. Neden olsa iktidar, güç ellerinde, her alanda senden bir adım öndeler.

Her türlü faşizan duygulardan uzaklaşmamız gerekiyor. Yanımızdakinin gırtlağına değil boynuna sarılmamız gerekiyor. Birileri rant kazanacak diye bir birimize her türlü hakareti reva görmemeliyiz. Çok hızlı bir şekilde olayların rehavetine kapılıp yarını düşünmeden tepki vermemeliyiz. Hepimiz bu ülkenin bireyleriyiz. Kürt’te, Türk’te, Laz’da, Çerkez’de ve diğerleri hepimiz bu ülkenin temeliyiz bu ülkenin ayrılmaz parçalarıyız. Bizi biz eden birlikteliğimiz, renklerimiz katmanlarımızın çoğulluğudur. Biz bizken güçlüyüz. İnsanlarımız bizden olmayanları dışlar ve ötekileştirirsek iyiye değil daha kötüsüne doğru yol alırız. Şunu unutmamalıyız ‘’siyahın en güzel olduğu yer beyazın var olmasıdır, siyahı siyah yapan beyazdır aslında’’.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarma ekiplerinden uyuşturucu baskını: 6 gözaltı
Jandarma ekiplerinden uyuşturucu baskını: 6 gözaltı
Otomobil İle Motosiklet Çarpıştı: 1 Ölü, 1  Yaralı
Otomobil İle Motosiklet Çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yaralı
pendik escort