GÜNCEL Haber Girişi : 30 Ocak 2024 11:12

ABD, 2023te silah satışında 238 milyar dolarla rekor kırdı

ABD, 2023te silah satışında 238 milyar dolarla rekor kırdı
ABD, 2023 yılında yabancı ülkelere silah satışında yüzde 16 artış göstererek, 238 milyar dolarla rekor kırdı.ABD Dışişleri Bakanlığı, 2023 yılının Ekim

ABD, 2023 yılında yabancı ülkelere silah satışında yüzde 16 artış göstererek, 238 milyar dolarla rekor kırdı.
ABD Dışişleri Bakanlığı, 2023 yılının Ekim ayına kadar olan mali dönemi kapsayan raporu açıkladı. Rusyanın Ukraynaya başlattığı savaş sonrası silah satışının artışını ortaya koyan rapora göre, ABD 2023 yılında yabancı ülkelere silah satışında yüzde 16 artış gösterdi. ABDnin toplam silah satışı 238 milyar dolarla rekor kırarken, bu satışın 81 milyar doları doğrudan hükümete ait satışlardan elde edildi. Hükümete ait satışlardan elde edilen tutar 2022 yılına göre yüzde 56lık sayış gösterdi. Geri kalan satışlar ise ABDli savunma şirketleri tarafından yabancı ülkelere doğrudan gerçekleştirildi.

En fazla silah satın alan Polonya
Ukraynanın komşusu Polonya, ordusunu genişletme çabasıyla en fazla satın alımı gerçekleştiren ülke konumunda. Polonya, ABDden 2023 yılı içerisinde 12 milyar dolara Apache helikopterleri, 10 milyar dolara Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve 3.75 milyar dolara M1A1 Abrams tankları satın aldı. Ayrıca, Polonya Entegre Hava ve Füze Savunma Komuta Kontrol Sistemi için de 4 milyar dolar ödedi.
Polonya Başbakanı Donald Tusk, bir önceki muhafazakar hükümetin Polonyayı Avrupanın en güçlü ülkesi konumuna getirmeyi amaçlayan orduyu modernize programını sürdüreceğini ifade etmişti.
Almanya ise, Chinook helikopterleri için ABDye 8.5 milyar dolar ödedi. Bulgaristan Stryker zırhlı araçları için 1.5 milyar dolar, helikopterler için 1 milyar dolarlık harcama yaptı. Çekya ise, F-35 jetlerine ve cephaneliğe 5.6 milyar dolar ödedi.

Ukraynaya destek silah satışını arttırıyor
ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Ukraynaya verilen desteğin, silah satışlarıyla ülke ekonomisine de katkıda bulunduğunu savunuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Silah ve savunma ticareti, ABDnin küresel ve bölgesel güvenlik üzerinde uzun dönemli etkileri olacak dış politika araçlarıdır" denildi. Ayrıca, açıklamada ABDnin ardından en büyük silah satışı yapan ikinci ülke konumundaki Rusyadan uzaklaşan ülkelerin satışları arttırdığı kaydedildi.

Diğer ülkeler de silahları ABDden alıyor
Avrupa dışında kalan ülkeler de ABDden silah satın alıyor. Güney Kore 5-35 jetleri için 5 milyar dolar, Avustralya, C130J-30 uçaklar için 6.3 milyar dolar ve Japonya E-2D uçakları için 1 milyar dolarlık anlaşmalar yaptı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.