DÜNYADAN Haber Girişi : 01 Şubat 2024 13:26

Avrupalı çiftçiler bin 200 traktörle AP binasını kuşattı

Avrupalı çiftçiler bin 200 traktörle AP binasını kuşattı
Avrupa Birliğinin (AB) tarım politikalarına tepki gösteren çiftçiler, bin 200 traktörle Belçikanın başkenti Brükseldeki Avrupa Parlamentosu (AP) binasın
Avrupalı çiftçiler bin 200 traktörle AP binasını kuşattı

Avrupa Birliğinin (AB) tarım politikalarına tepki gösteren çiftçiler, bin 200 traktörle Belçikanın başkenti Brükseldeki Avrupa Parlamentosu (AP) binasına gelerek yolları trafiğe kapattı.
AB ülkelerindeki çiftçilerin isyanı giderek büyüyor. Tarım politikalarına karşı protestolarını sürdüren çiftçiler, gece saatlerinden itibaren traktörleriyle ABnin kalbi Brükseldeki Avrupa Parlamentosuna (AP) doğru yola çıktı. Korna sesleri eşliğinde AP binasına ulaşan çiftçiler, bin 200 traktörle yolları trafiğe kapattı. AB liderlerinin zirve için bir araya geldiği binanın yakınlarında bulunan çiftçiler, AP binası önünde ateş yaktı. Bina önündeki güvenlik bariyerlerini yıkmaya çalışan çiftçilere müdahale gecikmedi. Polis, kalabalığa tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

"Çelişkili politikalardan vazgeçin" çağrısı
Avrupalı çiftçiler, ABnin Yeşil Anlaşmasının içerdiği pestisit ve herbisit yasaklarına ve Brezilya ile Arjantinden daha fazla sığır eti ithal edilmesini sağlayacak yeni bir anlaşmaya karşı çıkıyor. Hayvan refahıyla ilgili katı kurallara bağlı olmadıkları için söz konusu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirten çiftçiler, üretim maliyetlerindeki artış, çevre düzenlemeleri ve haksız rekabet arasında ezildiklerini belirtiyor. Çiftçilere göre çelişkili politikalar sonucu tarım endüstrisi, hem gıda üretimini artırmaya hem de tarımın çevre üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.