ASAYİS Haber Girişi : 22 Ocak 2024 18:21

Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin davada karar açıklandı

Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin davada karar açıklandı
Ece Erkenin eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin 20 sanıklı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanıklar Kadir Yasak, Ali Yasak, Seccad Yeş

Ece Erkenin eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetine ilişkin 20 sanıklı davada karar açıklandı. Mahkeme, sanıklar Kadir Yasak, Ali Yasak, Seccad Yeşil ve Serkan Dakmanın kasten öldürme suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.
Sunucu Ece Erkenin eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu, 27 Ocak günü Yeşilköyde ortağı olduğu balık restoranında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde 16 Mayısta Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, 20 sanığın 10u hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile değişen oranlarda hapis cezası talep edilmişti. Olaya ilişkin davanın karar duruşması görüldü.
Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanık Seccad Yeşil SEGBİS ile hazır edilirken, diğer 6 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları salonda hazır bulundu. Maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlunun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu da duruşmaya katıldı. Duruşmada savunması sorulan tutuklu sanık Ali Yasak, Hakkımda gerçek olmayan iddialarda bulunuldu. İntikam almak için çarpıtılan iddiaların yalan olduğu anlaşılmıştır. 2 yıldır tutuklu kalmama neden olan iddianamede aleyhime bir şey yoktur. O gün Gürcistandan misafirlerim vardı. Bir iş için görüşüyorduk. Şafak Mahmutyazıcıoğlu ile görüşmeye gittiğimde üzerimde silah yoktu. İstesem kül tablası gibi başka bir şeyle de zarar verebilirdim. Ben o insanı alıp uzaklaştırdım, kendimi siper ettim ama yine de mahkemeyi inandıramadım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum dedi.
Tutuklu sanık Kadir Yasak ise, Böyle bir olay yaşandığı için pişmanım. Ben kasten öldürme olmadığına inandıramadım sizi galiba. Ben olay anında yere doğru ateş ettim. Olayın aslı bu. Az ceza alayım diye demiyorum. Olayın gerçeği bu. Kamera kayıtlarını birlikte izledik. Olay biraz da medyatik olduğu için böyle oluyor. Ben kesinlikle kasten öldürme suçunu kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum şeklinde savunma yaptı.
Sanıklardan Serkan Dakman, 2 senedir derdimi anlatamadım. Neden tutuklu olduğumu da bilmiyorum. Çok ağır cezaevi şartlarında kaldım. Terör suçlularıyla aynı yerde yattım. Artık tahammül sınırlarını aştı. Yardım ve yataklığı da kabul etmiyorum. Ben beraatımı talep ediyorum dedi.
Sanıkların savunmasının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Kararda, sanıklar Kadir Yasak, Ali Yasak, Seccad Yeşil ve Serkan Dakmanın kasten öldürme suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Sanıklara verilen cezada herhangi bir indirim uygulanmadı. Sanık Kadir Yasakın müşteki Murat Bilmeze yönelik kasten yaralama suçundan 4 yıl 6 ay, yağmaya teşebbüs suçundan 9 yıl ve ruhsatsız silah taşıma suçundan ise 2 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Mahkeme, Ali Yasakı da müşteki Murat Bilmeze yönelik kasten yaralama suçundan 4 yıl 6 ay, ruhsatsız silah bulundurma suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık Seccad Yeşili müşteki Murat Bilmeze yönelik kasten yaralama suçundan 4 yıl, yağmaya teşebbüs suçundan da 9 yıl hapse çarptıran mahkeme, Serkan Dakmanın kasten yaralama suçundan 4 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanık Abdülkadir Karanın ise kasten öldürmeye yardım etme, kasten yaralamaya yardım etme ve ruhsatsız silah bulundurma suçlarından 13 yıl 6 ay 5 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanık Kerem Öztürkü yağmaya teşebbüs etmeye azmettirme suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın tahliyesine hükmetti. Mahkeme, sanık Gökhan Karakanı yağmaya teşebbüs etme suçundan 7 yıl 6 ay hapis ile cezalandırarak, bu sanığın da tahliyesine karar verdi. Heyet, 7 sanığa suçluyu kayırma suçundan 5 ay hapis cezası, 3 sanığa ise bu suçtan 3 bin TL adli para cezası vererek, diğer 3 sanığın tüm suçlardan beraatlarına karar verdi.
Duruşmanın ardından açıklama yapan Ali Yasakın avukatı Ali Abdullah İrinan, Bugün önemli bir gündü, hukukla bağdaşmayan, hukukun ihlal edildiği bir karar çıktı. O kadar lehimize dosyada deliller mevcutken, ki müvekkilim olaydan bihaber olay yerine gitmiş, tarafları sakinleştirmeye çalışmış, elinden gelen bütün yardımı yapmasına rağmen bugün kasten öldürmekten dolayı ceza verilmiştir. Bu cezanın bozulacağına dair hiçbir şekilde şüphemiz de bulunmamaktadır. Hukuka uygun bir karar değildir. Bu nedenle bozulacağına inanıyoruz. Bu kararı kabul etmiyoruz dedi.

İddianameden
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Bakırköyde bulunan bir dairenin satılması için emlakçılık yapan sanık Kerem Öztürkün müşteri aradığı ve bu sırada müşteki Suphi Malgaz ile tanıştığına yer verilmişti. İkilinin satılacak daireye müşteri bulunması konusunda anlaştığı, müşteki Suphi Malgazın sanık Kerem Öztürke 1 milyon 450 bin TL fiyat ile alıcı bir arkadaşının olduğunu söylediği iddianamede belirtilmişti. Sanık Öztürkün 1 milyon 500 bin TL istediğine ve ikilinin 1 milyon 480 bin TLye anlaştığına, müşteki Suphi Malgazın anlaşma fiyatı 1 milyon 480 bin TL olmasına rağmen alıcı Ohannes Çataka 1 milyon 650 bin TLye daireyi sattığına, Ohannes Çatakın daireyi aldığına ve müşteki Suphi Malgaza 170 bin TL satış komisyonu verdiğine iddianamede değinilmişti. Satış işlemlerinin ardından sanıklar Kerem Öztürk ile Gökhan Karakanın Kapalıçarşıya gittiklerine, burada Ohannes Çatakı gördüklerine ve daireyi 1 milyon 650 bin TLye aldığını öğrendiğine, daire satış fiyatı ile ilgili olarak sanıklardan Kerem Öztürkün Suphi Malgazı aradığına, Suphi Malgazın fazladan aldığı 170 bin TLyi önce inkar ettiğine, daha sonra Gökhan Karakanın bizim aradaki 170 bin liradan haberimiz yok, alıcı yanımızda ondan öğrendik, bu parayı bize ödemen gerekiyor dediğine iddianamede yer verilmişti. Suphinin Farkı vermeyeceğim dediği, bunun üzerine sanık Karakanın 10 bin dolara adam öldürüyorlar, seni de öldürtürüm dediği iddianamede kaydedilmişti. İddianamede Bakırköyde 9 Aralık 2021de bir restoranda gerçekleşen görüşmeye müşteki Suphi Malgazın yanında maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlunun da gittiğine, maktul Mahmutyazıcıoğlunun müştekiye arka çıkması ve destek olması neticesinde sanıklar Kadir Yasak ve Seccad Yeşilin müştekiden almayı hedefledikleri parayı alamadıklarına, bu sebepten ötürü Mahmutyazıcıoğluna husumet gütmeye başladıklarına değinilmişti. İddianamede Müşteki Suphi Malgazın maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlundan yardım istemesi ve bu parayı maktule devretmesi üzerine sanıkların söz konusu parayı tehdit ve baskı yoluyla bu sefer maktulden tahsil etmeye çalıştıkları, parayı tahsil edemeyince söz konusu cinayet eylemini gerçekleştirdikleri değerlendirilmiştir ifadeleri kullanılmıştı.
İddianamede, sanıklar Abdulkadir Kara ve Ali Yasak hakkında tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak, silahla kasten yaralamaya iştirak, silahla birden fazla kişi ile birlikte iş yerinde geceleyin yağmaya teşebbüs ve ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya bulundurma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 12 yıl 6şar aya kadar hapis cezası talep edilmişti. İddianamede sanıklar Burak Otçuoğlu, Fatih Okan Kodak, Kadir Yasak, Seccad Yeşil, Serkan Dakman ve Uğurcan Bilge hakkında ise tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak, silahla kasten yaralamaya iştirak ve silahla birden fazla kişi ile birlikte işyerinde geceleyin yağmaya teşebbüs etme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 10 yıl 6şar aya kadar hapis cezası talep edilmişti. 2 diğer sanık hakkında da ağırlaştırılmış müebbet hapis ile toplam 10 yıl 6şar aya kadar hapis cezası talep edilirken, 9 sanık hakkında suçluyu kayırma suçundan 5er yıla kadar, 1 diğer sanık hakkında ise suçluyu kayırma ve suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçlarından 1 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.