DÜNYADAN Haber Girişi : 01 Şubat 2024 15:45

Frankfurt Havalimanında işçiler greve gitti: 800 uçuş iptal edildi

Frankfurt Havalimanında işçiler greve gitti: 800 uçuş iptal edildi
Almanyanın Frankfurt Havalimanında çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden işçilerin başlattığı grev nedeniyle 800 uçuş iptal edildi.Almanyada
Frankfurt Havalimanında işçiler greve gitti: 800 uçuş iptal edildi

Almanyanın Frankfurt Havalimanında çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden işçilerin başlattığı grev nedeniyle 800 uçuş iptal edildi.
Almanyada havalimanı işçileri greve gitti. Almanyanın Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikasının (Ver.di) Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine başlattığı grevde işçiler, çalışma şartlarının iyileşmesini talep etti. Frankfurt Havalimanındaki grev nedeniyle 800 uçuş iptal edilirken, bu durumdan 135 bin yolcu etkilendi. Bazı uzun mesafeli uçuşların yapıldığı Frankfurt Havalimanında transit yolcuların ise seyahatlerine devam ettiği açıklandı.
Yerel saatle 02.00de başlayan ve 23.00de sona ermesi planlanan grevde işçiler, Daha fazla ederimiz var, Bu parayla çalışmamız ve hayatımızı sürdürmemiz mümkün değil yazılı pankartlar taşıdı. İşçi sendikaları, çalışma şartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra, çalışanlar için 2.80 euro saatlik ücret artışı ile mesai ücretlerinin artırılmasını talep ederken, işveren ise 2024 yılında sadece yüzde 4lük bir ücret artışı öngörüyor.

Yaklaşık 200 bin yolcu etkilenecek
Almanya Havalimanı Birliği (ADV) tarafından yapılan açıklamada, Hamburg, Bremen, Hannover, Berlin, Köln, Düsseldorf, Leipzig, Dresden, Erfurt, Frankfurt/Main ve Stuttgart havalimanlarında başlayan grev nedeniyle yaklaşık bin 100 uçuşun iptal edildiği veya gecikeceği, bu iptal ve ertelemelerden ise yaklaşık 200 bin yolcunun etkileneceği belirtildi.
Öte yandan, Münih ve Nürnberg havalimanlarındaki çalışanların greve katılmadığı ve seferlerin devam ettiği öğrenildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.