GÜNDEM Haber Girişi : 07 Şubat 2024 16:10

Naci Görür anlattı: Adıyamanda deprem olacak mı?

Naci Görür anlattı: Adıyamanda deprem olacak mı?
ADIYAMAN (PHA) - Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Adıyamanda deprem olacak mı? demek, güneş doğacak mı, akşam olacak mı demek kadar abes bir şey ifadelerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Adıyaman İl Koordinasyon Kurulunun davetlisi olarak gediği Adıyamanda, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen Depreme Dirençli Kentler Sempozyumunda konuşma yaptı.

Görür, şöyle konuştu:

Hükümet veya muhalefet cephesindeki belediye başkan adayları halka vaatlerinde deprem dirençli kentler inşa edeceğiz diyorlar. Bu elbette ki 6 Şubat depreminin farkındalığı. Bu coğrafyada, 13,6 milyon sene önce deprem mekanizması oluştu. 13,6 milyon seneden beri depremler devam ediyor. Daha milyonlarca yıl devam edecek. O yüzden bu ülkenin bir numaralı gündemi deprem olmalı. Şimdi biz depremleri durduramayacağımıza göre her depremde de 10 binleri, 50 binleri toprağa veremeyeceğimize göre ne yapabilirizi araştırmalıyız. Depremde ayakta durmak için deprem dirençli kentler yapılabilir. Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde depremi üretir. Bu bölge sürekli olarak 7 ve 7nin üzerinde depremlerle tahrip olmuştur. Deprem yaşayan bir kentin insanlarısınız. Deprem olacak mı? demek, güneş doğacak mı, akşam olacak mı demek kadar abes bir şey. Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için siz de yakın olduğunuz için onu duydunuz. Bu deprem olduğunda içindeki enerjinin yüzde 20sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder. Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına denk gelen bir enerjiyi açığa çıkardı. Muazzam bir enerji.

Kaynak : PHA

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.