KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 31 Ocak 2024 15:32

Ressam Gülümay Çiraz, Sanko Sanat Galerisinde sergi açacak

Ressam Gülümay Çiraz, Sanko Sanat Galerisinde sergi açacak
Ressam Gülümay Çiraz, tuval üzerine karışık teknikler kullanarak yaptığı eserlerinden oluşan Ayıntab Bastası temalı resim sergisini, 2 Şubat 2024te SANK

Ressam Gülümay Çiraz, tuval üzerine karışık teknikler kullanarak yaptığı eserlerinden oluşan Ayıntab Bastası temalı resim sergisini, 2 Şubat 2024te SANKO Sanat Galerisinde sanatseverle ile buluşturacak.
Sergide, sanatseverlerin duygu ve düşüncelerin zaman içinde nasıl evrildiğini keşfedeceğini ifade eden Gülümay Çiraz, İçsel dünyamın derinliklerini sanatseverler ile paylaşacak, birlikte bir sanat yolculuğuna çıkacağız dedi.
Deneyimlerin sanatını zenginleştiren ve farklı perspektiflerle tanışmasına imkan tanıyan unutulmaz hatıralara dönüştüğünü anlatan Çiraz, şunları kaydetti: Sanatın türevli olması beklenmektedir. Duygularımızın ve düşüncelerimizin yoğunluğu olduğu gibi gördüğümüz nesnelerin gerçek yansımasını ortadan kaldırır. Aynı düşünce farklı biçimlerde de anlatılır. Duygu ve düşüncelerin zamansal farklılıkları zemin üzerinde bir denge oluşturmamıza yardımcı olur. Başlangıçta gördüğümüzü daha sonraki çalışmalarda duygu ve düşünce yoğunluğu ile yorumladığımız zaman ilk izdüşümünden çok daha farklı bakış açısı sergilediğini görebiliriz. Oluşum sürecindeki duygu, düşünce ve zaman kavramları bütüne ulaşmamızı sağlar. Dünyamızdaki duygu derinliği anlatmak istediklerimizi bizden bağımsız değerlere dönüştürür ve bütünselleştirir.
Doğup büyüdüğü Gaziantepte sergi açmanın kendisi için çok anlamlı ve özel olduğunu dile getiren Çiraz, Gaziantepli sanatseverler ile sanatın büyülü dünyasında buluşacağım için sabırsızlanıyorum diye konuştu. Gülümay Çirazın 27 eserinin yer alacağı Ayıntab Bastası temalı resim sergisi, SANKO Sanat Galerisinde 2 Şubat 2024 Cuma günü saat 17.30da açılacak.
Gülümay Çiraz, 1969 yılında Gaziantepte doğdu. Gazi İlköğretim Okulu, Gaziantep Kız Meslek Lisesi ve Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Fakültesi Grafik Bölümünden mezun oldu. Gaziyurt Matbaa ve Ambalajda grafiker olarak çalıştı. Türkiyenin değişik illerinde görsel sanatlar öğretmenliği yaparak, sanatın sihirli dünyasını paylaşan sanatçı, 2010 yılından beri Çankaya Halk Eğitim Merkezinde karakalem resim, suluboya, yağlıboya ve akrilik boya resim eğitimleri veriyor. Sanat benim için sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğundan Ankaradaki atölyemde çalışmalarıma devam ediyorum diyen sanatçı, sanatın; duygu ve düşünceleri ifade etmenin aracı ve kendisi için ifade özgürlüğü anlamına geldiğini söylüyor. Yunanistan, Bulgaristan, Mısır, KKTC Yakın Doğu Üniversitesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi Resim Çalıştayı gibi yurt içi ve yurt dışında birçok sergiye katılan sanatçının, birçok kurum ve kuruluş koleksiyonunda eserleri bulunuyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.