MAGAZİN Haber Girişi : 11 Ocak 2024 21:01

Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında bir kez daha hakim karşısında

Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında bir kez daha hakim karşısında
ABDnin eski Başkanı Donald Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında kapanış duruşması için bir kez daha hakim karşısına çıktı
Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında bir kez daha hakim karşısında

ABDnin eski Başkanı Donald Trump, sivil dolandırıcılık davası kapsamında kapanış duruşması için bir kez daha hakim karşısına çıktı.
ABDnin eski Başkanı Donald Trump, Trump Organization şirketinin banka kredileri ve sigorta işlemleri konusunda daha iyi ticari şartlar elde etmek için fazla mal varlığı bildiriminde bulunmakla suçlandığı sivil dolandırıcılık davası kapsamında kapanış duruşması için bir kez daha hakim karşısına çıktı. Trump, New Yorktaki duruşma öncesi yaptığı açıklamada, davayı "anayasaya aykırı bir cadı avı", "en üst düzeyde seçim müdahalesi" ve "rezalet" olarak nitelendirdi.
Trumpın avukatı Christoper Kisenin, Trumpın mülklerinin değerini manipüle ettiği iddiasıyla cezalandırılmaması gerektiğini çünkü onunla iş yapan kredi verenler ve sigortacıların hala kar elde ettiği savunurken, Yargıç Arthur Engoron, Kisenin iddiasına karşı çıktı. Engoron, Kiseye "Herhangi bir üçüncü kişiye zarar verildiğine dair herhangi bir kanıtın bulunmasına gerek yok" dedi.
Kise ise, "Bu davanın tamamı siyasi bir gündem peşinde koşmak için üretilmiş bir iddiadır" ifadelerini kullandı.

Trumpın kapanış konuşmasını yapma teklifi reddedildi
Yargıç Engoron ayrıca, Trumpın "seçim konuşması" yapmasını engelleyen temel kuralları kabul etmemesi üzerine kendi kapanış konuşmasını yapma teklifini reddetti.

Davada karar çıkması 1 yıldan fazla sürebilir
Yargıç Engoronun, kararının ileri bir tarihte jüri olmadan verecek olsa da Trumpın karara itiraz edecek olması nedeniyle nihai kararın verilmesinin aylarca veya bir yıldan fazla sürebilir. Trump, geçtiğimiz sene eylül ayında Yargıç Engoronun kendisini dolandırıcılıktan sorumlu tutan karara itiraz etmişti.

Benim aleyhime karar verirseniz diğer şirketler New Yorku terk eder
Duruşmaya verilen arada açıklamalarda bulunan Trump, Benim aleyhime karar verirseniz diğer şirketler New Yorku terk eder. Burada olanlar yüzünden diğer şirketler New Yorktan taşınacak. Başsavcı da tamamen kontrolden çıktı dedi.
Başsavcısı Jamesin siyasi nedenlerle kendisini hedef aldığını yineleyen Trump, Başsavcısı Jamesin kendisinden nefret ettiğini iddia etti. Davaya konulan kredileri veren bankaların bundan son dere memnun olduğunu savunan Trump, "Bu konuda adil olan herkes bunun hiç açılmaması gereken bir dava olduğunu görecektir ve bence tazminat almaya hakkımız olmalı dedi.

Trumpın 370 milyon dolar para cezasına çarptırılması talep ediliyor
New York Başsavcı Letitia James, Trumpın şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürerek, Trump ve çocuklarının New York eyaletinde emlak sektöründen ömür boyu men edilmesini, 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını ve 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor. Dava kapsamında, daha önceki duruşmalarda Trumpın yanı sıra çocukları Donald Jr., Eric ve Ivanka Trump da mahkemede ifade vermişti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.